Wnęki

W domach i mieszkaniach często pojawiają się ścianki i inne konstrukcje z płyt gipsowych lub drewnianych. Często konstrukcje te kryją wnęki, które warto zagospodarować.

Wnęki możemy wykorzystać jako praktyczne miejsce na szafy wnękowe lub wyeksponować w nich jakieś przedmioty – szkło lub porcelanę albo przeznaczyć np. na praktyczną domową biblioteczkę. Oto kilka propozycji ciekawego zagospodarowania wnęk:


Pomysł na biblioteczkę. Półki we wnęce to znakomite miejsce na domowy księgozbiór. Taka zabudowa wygląda znacznie lżej niż tradycyjne regały, co jest bardzo ważne w tworzeniu wrażenia przestronności we wnętrzu.

Dzieli i zdobi. W ściance oddzielającej kuchnię od przedpokoju znajdują się obramowane drewnem wnęki. Zainstalowane w nich halogeny efektownie podświetlają wyeksponowane tam ozdobne naczynia.

Ukryty schowek. Zabudowa z płyty laminowanej lub fornirowanej może wygląda dość typowo, jednak tu  kryje się zaskakujące rozwiązanie -  skrzynia-siedzisko. Skrzynię można wyciągnąć i wygodnie na niej usiąść. Dodatkowo zmieści ona kilka par butów. Do frontów w środkowej części zabudowy dobrano uchwyty w formie relingów.

Pożyczona przestrzeń. Pralka została schowana we wnęce, a przestrzeń nad urządzeniem zabudowano aż do sufitu schowkami. Zmieściła się w nich większość łazienkowych zapasów (kosmetyki, detergenty ręczniki itp.) pozostałe szafki, na przykład pod umywalką,  mogły być dzięki temu mniejsze i bardziej dyskretne.